Free Greens

Local, Nourish, recipes, smoothie

dscf1254

I hate whenever people tell me it’s hard to go vegan because it costs a lot. Or when they say that it’s expensive to eat healthy. Let’s get things straight, you can make it as expensive or as cheap as you want. You can buy all your food from Healthy Options and buy all imported goods, or you can just go to your nearby palengke or market and just buys some local produce. Don’t get me wrong, I love going to Health shops because they have chia seeds, flax seeds, and other great wonders not grown locally, but that should only be a small percentage of your daily diet.

Here’s a quick tip if you want to add more nutrition into your diet for cheap, free even. I recently bought some fresh alugbati and put it in a raw pizza because I like to get as much of my produce locally, and alugbati just so happens to be really cheap at 30 pesos per kilo, and a kilo is a lot of alugbati! After I took the leaves out from the stems, I planted the stems into the ground at my friend’s place where I’m staying now. It’s been around 2 weeks since and I have an abundant supply of alugbati now for free! I just water it with the water from my laundry because I use an all-natural soap for my clothes, and they have been getting really big and abundant! Try and plant something, you’ll never know what you are capable of and how much it could save you as well!

dscf1250

Today I made a breakfast smoothie, and I wanted to spend as little as possible for it, so I used the bananas I had left, harvested some alugbati, bought some ice, and used some of the cacao nibs I was given when I was in Kaputian in Samal Island.

Here’s the breakdown of ingredients with the prices:

  • Bananas: 20 pesos per kilo
  • Ice: 12 pesos per bag
  • Alugbati: FREE
  • Cacao Nibs: FREE (it was a gift)

dscf1266

Eating healthy doesn’t mean just eating salads all day, it just means eating more nutritious things or at least adding more of it to your meals. Eating healthy also does not mean eating 1,000 pesos per kilo kale when you can only afford 10 peso pechay. If anything, I would go for the pechay anyway because it’s cheaper. It’s all about finding what works best for you and your budget. Lately I’ve been finding that I am more of a budgetarian than a vegan (just kidding, I’m just a vegan on a budget). Do what you can, it’s your life and your money.  Just be mindful, and you can have whatever you want!

Want to eat healthier?  Eat vegan and  local. What to eat cheaper? Eat local. Want to support your country? Eat local. Keep it simple.

Sending you green hugs and high fives,

Mirabai

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s